Yaratıcılığınızın ilham kaynağı

Rafting

Bu Sayfayı Facebook'ta Paylaşın!

Rafting, raft adı verilen botlarlarla akarsularda yapılan bir spordur. Adrenalin tutkunları için birebirdir. Genellikle 6-8 kişilik takımlar halinde yapılır ve delicesine akan akarsu üzerinde devrilmemek için verilen çaba ve her an devrilme korkusu bu sporu yapmanın zorlu ama keyifli olduğunun göstergesidir.

Bu bölümde güzel Türkiyemizin raftinge uygun mekanlarını size sunacağız. Ülkemizde birçok yerde rafting yapılabilmetedir bunlardan bazılarını tanıtalım. (Not: Parkur zorluğu 1 den 6 ya kadar numaralarla seviyelendirilmiştir,1 en kolay, 6 ise en zor seviyeyi ifade eder.)

1. Köprüçay (Antalya)

Oluk Köprü’nün yaklaşık 100 m. alt tarafında, suyun durgun olduğu alandan başlayarak, özellikle yeni başlayanların kürek çekme tekniğine uyum sağlayabilmeleri için akıntıya karşı yol alınarak Oluk Köprü’ye varılır. Amatörler genellikle Oluk Köprü’den, profesyoneller ise dilerlerse, başlangıç noktası yakınındaki çağlayandan veya Oluk Köprü’den kanyona girip daha ileriden dönerek, parkura başlayabilirler. Başlangıç noktasının hemen altında yer alan çağlayandan sonra devam eden parkur 2-3 zorluk seviyesindedir. Parkur boyunca sık sık karşılaşılan çağlayanlar oluşturduğu güzel pezajın dışında parkura heyecan katmaktadır.

 

2. Dalaman Çayı (Marmaris- Fethiye)

Rafting noktalarına Marmaris, Dalyan, Fethiye, Turunç yörelerinden ve Dalaman havaalanından ulaşılabilir. Eylül ve Ekim aylarında  su seviyesi yükselen çayda yıl boyu rafting yapılabilir. Akköprü köyü üzerinde nehir iki bölüme ayrılmaktadır. Üst bölümün zorluk seviyesi 5′dir. Alt bölümün ise 3-4 zorluk seviyesindir. Daha ileride Akköprü’ye gelindiğinde su akış hızı azalır, zorluk derecesi 3′e düşer.

 

3. Çoruh Nehri (Artvin)

Çoruh nehri üzerinde 4 farklı etapta raftin yapmak mümkündür. Parkurlar şunlardır:

*Bayburt-İspir: Parkur 2-3 zorluk seviyesindedir. Bu parkur yaklaşık 3 günde alınabilir.

*İspir-Çamlıkaya: Parkur 3-4-5 zorluk seviyesindedir.

*Çamlıkaya-Tekkale: Parkur 3-4-5 zorluk seviyesindedir.

*Tekkale -Artvin: Bu parkurda zorluk seviyesi 1 den 6 ya kadar değişkenlik gösterebilmektedir. Yusufelinden 22 km. sonra suyun akışı hızlanmaktadır. İri ve keskin kayaların bulundugu bu bölüm 5.9 zorluk seviyesindedir ve bu nedenle ‘king-kong’ adını almıştır. Oruçlu köyü ve artvin arasındaki bölüm ise 1-2 zorluk seviyesindedir.

 

4. Melen Çayı (Sakarya)

Melen çayı Kasım ayından başlayarak Mayıs ayı sonuna kadar rafting için en uygun debide akmaktadır. Zorluk 2-3-4 seviyelerde değişkenlik gösterir.

 

5. Manavgat Çayı (Antalya)

Üç ayrı parkur bulunmaktadır ve zorluk seviyesi 3-4-5 arasında değişkenlik gösterir.  Şahap Köprüsü ile Sevinç köyü arasında bulunan bu üç parkur 19 km.’lik dik ve keskin kayalardan oluşan kanyonları kapsamaktadır. Bu parkurları şöyle sıralayabiliriz.

*Şahap Köprüsü-Altınbeşik Mağarası: Parkur Şahap köprüsünden başlamaktadır. En uygun başlangıç debisi İbradi yakınlarında olduğundan başlangıcı buradan yapılması daha iyi olacaktır. Başlangıçtan 500 metre ilerde yeraltı sularının da etkisiyle debi artar ve heyecanı katlar.

*Altınbeşik Mağarası-Sinanhoca Köyü:  Parkurda, Sinanhoca köyüne yaklaşıldığında, ikinci kanyonun bitimine doğru yer alan çağlayanlardan birisi, oldukça tehlikelidir. Su büyük bir kayanın sağından, solundan ve altından geçerek yoluna devam etmektedir. Tehlikeli olan bu bölgede kesinlikle kıyıdan geçilmelidir.

*Sinanhoca Köyü-Sevinç Köyü: Parkur, Sinanhoca köyünü geçtikten sonra başlayan kanyon ile başlar ve sevinç köyü yakınlarında sona erer.

Anahtar Kelimeler

Etiketler: , , , , ,

Kategoriler: İlginç Şeyler, Maket

07 Haziran 2010 tarihinde emye yazdı.

Toplam 1 yorum yapılmış

selenn:
23 Şubat 2012, 16:48

bence süper

Ad soyad *
E-mail *
Web adresi
Dantel | Bulmaca Sözlüğü | Şarkı Sözü
Copyright © 2012 Birhobi.com | Birhobi Galeri | İletişim Formu | Gizlilik Politikası
.